Zmywarka jest zdecydowanie jednym z ważniejszych elementów wyposażenia każdego lokalu gastronomicznego. Nie tylko znacząco oszczędza czas pracowników, ale również pozwala na szybsze wydawanie kolejnych posiłków. Nie można też zapominać, że w profesjonalnych restauracjach klienci szczególną uwagę przywiązują do idealnie czystych naczyń, które potem także wpływają na ich ostateczną ocenę lokalu. Czym należy się więc kierować podczas wyboru tej jedynej zmywarki do gastronomii?
Zmywarki gastronomiczne i ich zastosowanie
Głównym zadaniem zmywarek gastronomicznych jest skuteczne mycie oraz efektywne wyparzenie wszystkich naczyń służących do przygotowywania i serwowania posiłków. Warto zauważyć, że to jednocześnie jeden z ważniejszych wymogów sanitarnych, który musi być obligatoryjnie przestrzegany przez wszystkie zakłady zbiorowego żywienia.
Zmywarki gastronomiczne w odróżnieniu od tych używanych w domu, muszą charakteryzować się zwiększoną wydajnością oraz możliwie najkrótszą długością cyklu mycia. Ponadto, dzięki procesowi automatyzacji znacząco odciążają pracowników, a także zmniejszają długość trwania pracy aż o 90%. Profesjonalne zmywarki gastronomiczne powinny też spełniać wszelkie standardy BHP oraz wyparzać naczynia wyłącznie w temperaturze 80-90 stopni Celsjusza.
Zmywarka gastronomiczna – który model wybrać?
Decydując się na kupno profesjonalnej zmywarki gastronomicznej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na potrzeby danego lokalu gastronomicznego. Inne urządzenie będzie bowiem przydatne w przypadku restauracji serwującej dana obiadowe, a inne w klubie specjalizującym się tylko w przekąskach i drinkach. Dobrym rozwiązaniem z pewnością okaże się inwestycja w zmywarkę uniwersalną, która oprócz funkcji standardowego mycia szkła, sztućców oraz talerzy posiada opcję wyparzania. Można też wybierać pomiędzy zmywarkami do szkła (dbającymi o bezpieczeństwo kruchego szkła poprzez stosowanie słabszego strumienia wody) oraz dedykowanym tacom i garnkom (służącym do mycia większych akcesoriów kuchennych oraz używającym silniejszych środków przeznaczonym do bardziej zabrudzonych naczyń).
Zmywarka kapturowa (np. GS-105M) zaliczana jest do urządzeń uniwersalnych umożliwiających szybkie i skuteczne mycie oraz wyparzanie. Ponadto, została wyposażona w specjalny większy zmywak, dzięki któremu możliwe jest mycie nie tylko podstawowych naczyń takich jak talerze, sztućce i szklanek, ale również dużych garnków, patelni oraz misek. Należy jednak pamiętać, że tego typu urządzenia potrzebują dodatkowego stołu załadowczego oraz wykładowczego, dlatego wymagają większej ilości miejsca.
Zmywarka podblatowa (np. GS-18) sprawdzi się z kolei w mniejszych lokalach gastronomicznych, w których nie trzeba zmywać kilkaset naczyń na godzinę. Z pewnością jest to dużo praktyczniejsze rozwiązanie w przypadku małych kuchni, nie mogących pozwolić sobie na większe urządzenia zmywające.
O czym należy pamiętać kupując zmywarkę do gastronomii?
Wybierając tę właściwą zmywarkę do gastronomii trzeba koniecznie zastanowić się nad tym, które funkcje okażą się najprzydatniejsze w danym lokalu. Ten właściwy model z pewnością musi być wydajny, warto też zwrócić uwagę na różnego rodzaju opcje dodatkowe chociażby uzdatniacz wody. Kupując zmywarkę należy jednak przede wszystkim skupić się na takich cechach jak:
- zasilanie – zmywarki gastronomiczne zużywają sporo energii, dlatego wymagają odpowiedniego systemu elektrycznego. W innym przypadku mogą uszkodzić bezpieczniki, a nawet całą instalację;
- rodzaj ładowania naczyń – dostępne są tutaj zarówno modele z ładowaniem od przodu, z góry jak i szufladowym. Czynnik ten jest szczególnie ważny podczas właściwego lokowania zmywarki;
- rozmiar i pojemność – wielkość zmywarki powinna zależeć od tego, ile naczyń na godzinę ma zostać umytych;
- twardość dostarczanej wody – przy twardszej wodzie należy użyć większej ilości uzdatniaczy;
- długość oraz efektywność czyszczenia – to niezwykle ważny element, który znacząco wpływa na płynność pracy w większych restauracjach;
- intuicyjna obsługa – zmywarka nie może być trudna w użyciu, szczególnie w kuchniach, w których pracują dziesiątki osób;
- wentylacja – odpowiednia wentylacja znacząco podwyższa bezpieczeństwo, jak i komfort korzystającego ze zmywarki personelu.
Kupując zmywarkę do gastronomii należy też przyjrzeć się dostępnym programom mycia. Poszczególne cykle czyszczenia powinny bowiem różnić się między sobą intensywnością mycia i temperaturą wody. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nabyliśmy właściwy model zmywarki, który jednocześnie usunie brud z delikatnych kieliszków, jak i ciężkawych patelni. W innym przypadku, należy wyposażyć kuchnię w kilka rodzajów urządzeń dedykowanych poszczególnym naczyniom.