Jak w każdej profesji, również w gastronomii mają zastosowanie coraz bardziej nowoczesne rozwiązania, których głównym celem jest ułatwienie i usprawnienie pracy, przy zachowaniu doskonałej jakości potraw. Dlatego, zakup odpowiedniego pieca do lokalu gastronomicznego może być nie lada wyzwaniem. Z tego powodu, przed zakupem pieca, warto przemyśleć kilka podstawowych kwestii i odpowiedzieć na kluczowe pytania. Jakiego typu lokal prowadzimy? Czy jest to kącik bistro, mały punkt gastronomiczny, czy też mniejsza lub większa restauracja? Jakiego rodzaju potrawy mamy w ofercie i jakiej obróbki termicznej one wymagają? Jaką ilością miejsca dysponujemy? Jaka jest szacowana ilość realizowanych zamówień z użyciem konkretnego urządzenia? Odpowiedź na tak postawione pytania pomoże wybrać piec idealnie dostosowany do potrzeb.
Kiedy sprawdzi się piec konwekcyjno-parowy?
Piec konwekcyjno-parowy to wielofunkcyjne urządzenie, w którym można: piec z sondą lub bez, gotować na parze, blanszować, regenerować potrawy, grillować a nawet wędzić. Dzięki funkcjonalności naparowywania komory, sporządzane w nim dania zachowują więcej wartości odżywczych, niż dania zrobione z zastosowaniem tradycyjnej obróbki termicznej. Co więcej, produkty zachowują wyrazisty kolor i soczystość, ponieważ para wodna chroni je przed wysuszeniem. Dodatkowo, potrawy przygotowywane są praktycznie bez użycia tłuszczu, który dodawany jest wyłącznie dla uzyskania odpowiednich walorów smakowych. Ponadto, piec konwekcyjno-parowy jest bardzo wydajny, dzięki konstrukcji umożliwiającej jednoczesne umiejscowienie w komorze więcej niż jednej potrawy, bez ryzyka przenikania się zapachów. Dalece pożądaną funkcjonalnością tego typu pieca, jest regeneracja potraw z zachowaniem ich oryginalnej smakowitości. Należy również dodać, że piece te posiadają szereg automatycznych rozwiązań wspierających pracę personelu kuchennego, jak np. czytnik przepisów i możliwość ich zapisania. Podsumowując, piece konwekcyjno-parowe to gwarancja szybkiego przygotowania potraw, wygody użytkowania, a także energooszczędności i bezawaryjności.
W jakim miejscu te urządzenia sprawdzą się najlepiej? Bez wątpienia w lokalach oferujących potrawy, do których przygotowania konieczna jest obróbka cieplna konkretnego rodzaju, np. gotowanie na parze, pieczenie z sondą czy wędzenie. W mniejszych i większych restauracjach, których menu wykracza poza ciepłe przekąski czy jedzenia typu fast-food. Piec konwekcyjno-parowy będzie również doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich restauracji kładących szczególny nacisk na kuchnię typu ”fit”, z uwagi na zdrowy sposób przygotowywania dań, z zachowaniem bogactwa wartości odżywczych.
W jakich lokalach lepszym rozwiązaniem będzie piec konwekcyjno-mikrofalowy?
Piec konwekcyjno-mikrofalowy to urządzenie, którego jedną z najważniejszych zalet jest niewielki rozmiar. Piec z powodzeniem zmieści się na blacie o wymiarach ok 600 mm. Jego główne tryby obróbki cieplnej to gotowanie, tostowanie, grillowanie, pieczenie i podgrzewanie. Tego rodzaju urządzenia są niezwykle łatwe w obsłudze, nawet dla niedoświadczonych pracowników. Posiadają rozwiązania automatyczne optymalizujące proces przygotowania potrawy, jak zegar sterujący czy pamięć z przepisami. Niewątpliwie mają duże znaczenie dla szybkiego sporządzania dań, co jest ważne dla klientów. Dodatkowo, urządzenia te są łatwe do utrzymania w czystości, między innymi dzięki wykonaniu ze stali nierdzewnej.
Piec konwekcyjno-mikrofalowy sprawdzi się wszędzie tam gdzie niewielka powierzchnia kuchni jest podstawowym kryterium wyboru. Doskonale zda egzamin w kącikach bistro, niewielkich punktach gastronomicznych i w lokalach, których nadrzędnym celem jest szybkość sporządzenia potrawy. Piec tego typu jest idealnie przystosowany do serwowania kuchni typu fast-food, ciepłych kanapek, chrupiących tostów i podgrzewanych dań.
Porównanie pieca konwekcyjno-parowego i konwekcyjno-mikrofalowego
Przykładowy piec konwekcyjno-parowy | Przykładowy piec konwekcyjno-mikrofalowy |
Funkcjonalność: pieczenie, pieczenie z sondą, gotowanie na parze, blanszowanie, grillowanie, wędzenie, regeneracja potraw | Funkcjonalność: gotowanie, tostowanie, grillowanie, pieczenie, podgrzewanie |
Wymiar: 850 x 820 x 1150 mm | Wymiar: 620 x 356 x 595 mm |
Moc: 16,4 kW | Moc: 3,68-6,0 kW |
Napięcie: 400 V | Napięcie: 230-400 V |
Dodatki: dotykowy panel sterujący, automatyczny system mycia, czytnik USB | Dodatki: wbudowany moduł diagnostyczny, czytnik USB, |
Miejsca zastosowania: bary, małe i duże restauracje, miejsca gdzie najważniejsza jest jakość serwowanych potraw, lokale z menu typu „fit” | Miejsca zastosowania: bary, kąciki bistro, niewielkie punkty gastronomiczne, stacje benzynowe, miejsca gdzie najważniejszy jest krótki czas przygotowania potrawy |
Kupując piec do lokalu gastronomicznego niezwykle ważną kwestią jest jego odpowiednie dopasowanie do potrzeb lokalu. Bez względu jednak na podjęty wybór, nie ulega wątpliwości, że jest to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne zarówno na poziomie efektywności, jak i jakości. Zastosowanie tradycyjnych metod obróbki cieplnej lub wykorzystanie przechodzących już do lamusa kuchenek mikrofalowych, nie zapewni porównywalnej wydajności przy zachowaniu smakowitości potraw.
No Product