Prowadzenie restauracji wiąże się z szeregiem obowiązków, a od strony organizacyjnej wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Nawet pozornie nieistotne detale mogą w szerszej perspektywie mieć kluczowe znaczenie. W lokalu gastronomicznym – nieco paradoksalnie – istotne są nie tylko potrawy, które serwujemy i ich jakość, ale również wystrój obiektu, standard obsługi klienta, atmosfera i karta dań. Należy każdy z tych elementów odpowiednio dopracować – w końcu składają się one na to, jak postrzegana jest nasza restauracja przez odwiedzających i jakie robimy na nich wrażenie.
Dlaczego karta dań jest ważna?
Menu pełni w lokalu gastronomicznym szereg funkcji. Przede wszystkim służy informacji – to właśnie czytając jadłospis, klient najczęściej dowiaduje się, czy jest zainteresowany serwowanymi przez nas potrawami, a także w jakiej cenie może je nabyć. Nieraz wzbogaca się opisy dań o zdjęcia, aby rozwiać ewentualne wątpliwości i zilustrować dokonania szefa kuchni. Menu jest zatem nie tylko informacją, ale także wizytówką – zarówno całego obiektu, jak i zatrudnionych w nim osób. Ponadto, składa się na odniesione pierwsze wrażenie. Jeśli karta będzie chaotyczna, nieestetyczna, albo niepraktyczna, odwiedzający lokal może się szybko zniechęcić i zwyczajnie wyjść. Nie należy zatem bagatelizować kwestii projektowania karty i układania menu.
Na co zwrócić uwagę projektując menu?
Powinniśmy pamiętać, że dopracowywanie szczegółów wymaga ich gruntownego przemyślenia i przeanalizowania. Oprócz tego, trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie popadać w skrajności, czy przesadę. We wszystkim należy znać umiar. Należy potraktować proces przygotowywania menu – zarówno od strony wizualnej, jak i tej praktycznej – jako wyzwanie o szczególnym znaczeniu.
Długość
Pod względem długości, karta dań powinna być raczej zwięzła i konkretna. Nie należy rozwodzić się nad nieistotnymi kwestiami i opisywać rzeczy, które nie mają znaczenia. Nie powinniśmy również zbytnio komplikować – przekaz należy umieścić czytelnie i stosunkowo prosto, aby nie było problemów ze znalezieniem oczekiwanych informacji. Nie oznacza to jednak, że karta powinna być uboga – postarajmy się o różnorodność. Nawet jeżeli nasza restauracja specjalizuje się w jednym nurcie kulinarnym, zadbajmy o to, aby było z czego wybierać i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Warto również wprowadzić element zmienny – mogą być to potrawy sezonowe, dania dnia, czy coś w podobnym guście. Możemy zastosować w tym celu specjalne wkładki, w których umieszczać będziemy wymienne kartki z propozycjami.
Spójność
Prawdopodobnie nasza restauracja posiada określony klimat, który podkreślony jest wystrojem i ogólnym stylem działalności. Należy zadbać o to, aby nasz wizerunek w tym względzie był spójny. Potrawy, które serwujemy, powinny pasować do tego, co widzi klient po przekroczeniu progu naszego lokalu. W tej sytuacji całkowite zaskoczenie nie jest najlepszym rozwiązaniem, bowiem sprawia, że wkrada się tutaj pewien chaos. Trzeba trzymać się pewnej ustalonej koncepcji, aby wszystko sprawiało wrażenie dopasowanego.
Aktualność
Jeżeli mamy już zaprojektowane menu, nie oznacza to, że możemy spocząć na laurach. Praca nad kartą dań to proces długotrwały, a sam jadłospis powinien być co jakiś czas aktualizowany, a być może nawet modyfikowany. Warto obserwować tendencje – jeżeli jakaś potrawa zupełnie nie cieszy się popularnością, może warto na jej miejsce zaproponować coś innego? W ten sposób nie musimy marnować czasu na coś, co nie przynosi nam zysku. Dobrze jest również uwzględnić w swojej karcie różne preferencje gości – wiadomo, smak jest indywidualną sprawą i pewnie każdemu nie dogodzimy, ale trzeba spróbować.
Wykonanie
Karta dań stanowi swego rodzaju wizytówkę naszego lokalu. Z pewnością wpływa na ogólne wrażenie o obiekcie. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby była ona zarówno estetyczna, jak i praktyczna. Warto zaprojektować kartę atrakcyjną i dopieszczoną wizualnie, a przy tym wygodną w korzystaniu. Nieodpowiednie wymiary mogą być nieporęczne. Kwestie estetyczne są – oczywiście – tematem bardzo podatnym na dyskusje, ale trzeba kierować się pewnym wyczuciem.
Choć niektórym wydaje się, że menu w restauracji jest tylko informacją i dodatkiem, albo nieistotnym detalem – prawda jest inna. Lokal gastronomiczny funkcjonuje w tym względzie podobnie jak inne firmy – ogólny wizerunek i wrażenie jest bardzo ważne. Trzeba zatem zwracać uwagę na szczegóły i dopracowywać je, a także stale udoskonalać. To wymagające, ale bardzo przydatne.