Polacy, podobnie jak duża część populacji świata, uwielbiają burgery. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Sweets & Coffee i Nowości Gastronomicznych, burgery stają się coraz popularniejszym wyborem żywieniowym podczas wyjść „na miasto” wśród naszych rodaków. Badania informują, że więcej niż połowa Polaków próbowała i chwali sobie amerykańskie specjały. Co to oznacza dla osób chcących rozpocząć gastronomiczny biznes? Przede wszystkim to, że popyt na burgery jest i prawdopodobnie będzie tylko rósł.
Perspektywy w branży gastronomicznej
Jeszcze paręnaście lat temu na pytanie, co jest najczęstszym daniem serwowanym w polskich domach i pierwszym wyborem w restauracjach, w większości przypadków usłyszelibyśmy odpowiedź o rosole, schabowym i ziemniakach. Ostatnie lata przyniosły jednak znaczące zmiany w sposobie odżywiania i preferencjach Polaków. Klienci stają się coraz bardziej wymagający, ale również ciekawi innych smaków. Każdego roku wzrasta procent osób decydujących się na spożywanie posiłków poza domem, co najmniej raz w tygodniu. Największy wpływ na to ma wygoda takiego rozwiązania oraz wysoka jakość potraw oferowanych przez firmy gastronomiczne. Największą popularnością wciąż cieszą się restauracje typu fast-food oraz pizzernie, jednak coraz więcej osób wybiera się do restauracji oferujących kuchnię konkretnego państwa lub regionu (np. kuchnię gruzińską, kuchnię chińską lub azjatycką). A, co jeżeli by połączyć fast-food z tematyczną restauracją i oferować klientom prawdziwe amerykańskie burgery?
Sposób na sukces dla biznesu z burgerami
Patrząc na statystyki, pomysł z burgerami w amerykańskim stylu to recepta na sukces. Niestety, zadanie nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Z racji tego, że rynek gastronomiczny stale się rozwija, stale rośnie też konkurencja. Największą przeszkodą w odniesieniu sukcesu jest jednak trudność w zaoferowaniu naprawdę smacznych potraw. Klienci oczekują znacznie więcej niż tylko prawidłowo usmażonego burgera (choć i to nie zawsze jest pewne), ale czegoś znacznie lepszego. Zatem przygotowanie smacznych burgerów w iście amerykańskim wydanie jest o wiele bardziej skomplikowane. Nawet jeżeli uda się znaleźć sprawdzony przepis, trzeba jeszcze zadbać o umiejętności personelu i zaopatrzenie. Czy to znaczy, że „burgerowy” biznes nie może się udać? Oczywiście, że może, a z naszymi poradami będzie to jeszcze bardziej prawdopodobne.
Wybór miejsca
Wybór miejsca, w którym będziemy przygotowywać nasze burgery, jest kluczowy, choć nie musi się wcale wiązać z ogromnym wydatkiem. Nie potrzebujemy pięknie udekorowanego lokalu z mocnymi „amerykańskimi” akcentami. Choć jak wiadomo, wystrój robi swoje. Najważniejszy jest jednak pomysł i oczywiście jakość jedzenia. Jeżeli potrafimy zapewnić satysfakcjonujące wrażenia podniebieniom klientów, to doskonały miejscem na sprzedaż burgerów będzie nawet food truck. Ważniejsze od samego miejsca jest spełnienie wymogów sanepidu. Jest to podstawa, ponieważ jeszcze zanim zaczniemy sprzedawać swoje dania, wymagane jest przekazanie do Sanepidu projektu technologicznego, który opisuje wyposażenie lokalu lub food trucka. A jeśli o wyposażeniu mowa…
Wyposażenie lokalu
Wyposażenie lokalu gastronomicznego jest bardzo istotne nie tylko ze względu na wymogi sanepidu, ale również na jakość oferowanych potraw. To, ile oraz jaki sprzęt będzie potrzebny do optymalnego funkcjonowania, zależy głównie od ilości potencjalnych klientów. W przypadku food trucka będziemy potrzebować m.in. stół ze zlewozmywakiem, umywalkę, prasę do hamburgerów, opiekacz do bułek, maszynkę do mięsa płytę grillową, frytkownice i główne przybory kuchenne.
Płyty Smażalnicze
Jednymi z kluczowych sprzętów w food trucku i restauracjach są płyty smażalnicze. Są znacznie lepszą opcja niż smażenie na patelniach, ponieważ unikamy stosowania dodatkowej porcji tłuszczu, która zdecydowanie nie jest tym, czego oczekują klienci. Rezultatem tego jest rosnąca popularność płyt smażalniczych do beztłuszczowego smażenia. Istnieje wiele rodzajów płyt, a wybór zależny jest od wielkości lokalu i jego potrzeb. Może być ona gładka, grillowana lub łączona. Najlepiej szukać płyt wysokiej jakości, które są chromowane i polerowane. Płyty powinny mieć moc ok. 3,5 W i zakres temperatury sięgający 300°C.
Opiekacze do bułek
Burger to przede wszystkim stek, jednak nie ma dobrego burgera bez odpowiednio przygotowanej bułki. W osiągnięciu zadowalającego rezultatu pomoże opiekacz do bułek, który wykorzystuje się do dwustronnego podgrzewania i opiekania pieczywa. Można go także użyć do przypieczenia warzyw, co dodaje im chrupkości. Warto szukać opiekaczy wykonanych ze stali nierdzewnej i uchwytem z tworzywa odpornego na nagrzewanie.
Personel i „magiczny” przepis
Mimo że personel i przepis to całkiem odmienne rzeczy, mają jedną rzecz wspólną – nie istnieje idealna recepta na wybór pracowników oraz na perfekcyjne przygotowanie burgera. Trzeba mieć na uwadze, ż to często od tych czynników zależy sukces restauracji i food trucka. Perfekcyjny przepis jest najczęściej wynikiem eksperymentów, a bardzo pomocne w osiągnięciu idealnej formuły jest korzystanie z produktów najwyższej jakości. Muszą być one świeże i pochodzić od zaufanego dostawcy.
Rynek burgerów już teraz należy do największych w dziedzinie gastronomi, a w przyszłości może stać się jeszcze lepszą okazją dla osób chcących założyć swoją działalność. Nie można jednak zapomnieć o podanych przez nas wskazówkach, które zdecydowani przybliżają do osiągnięcia sukcesu.