Wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem działalności gastronomicznej. Choć może się to wydawać atrakcyjną i prostą metodą na zarabianie pieniędzy, rzeczywistość nieraz potrafi rozczarować, zwłaszcza jeżeli okazuje się, że mamy poważne braki w wiedzy.
Z tego względu należy najpierw dokładnie przemyśleć wady i zalety takiego modelu biznesowego oraz nasze predyspozycje do stawiania czoła pojawiającym się wyzwaniom. Trzeba też uświadomić sobie, czym w ogóle jest gastronomia, co jest potrzebne do prowadzenia tego rodzaju działalności oraz co powinniśmy wiedzieć przed startem.
Czym jest gastronomia?
Uproszczonym ujęciem tematu jest stwierdzenie, że działalność gastronomiczna, to prowadzenie baru, restauracji, czy innego obiektu, w którym podaje się jedzenie. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, z jak obszerną wiedzą się to wiąże, a przynajmniej powinno. Gastronomia to również zbiór kompleksowej i fachowej wiedzy na temat żywienia. Potrawy trzeba przecież jakoś podać – nie bez znaczenia pozostaje strona wizualna, czyli ułożenie poszczególnych elementów dania na talerzu. Należy również zwracać uwagę na właściwości konkretnych składników i sposób kompletowania menu. Poza tym trzeba mieć naprawdę obszerną wiedzę kulinarną, dotyczącą chociażby trafnych połączeń smaków, czy rodzajów kuchni. Te wszystkie informacje są naprawdę przydatne, gdy prowadzimy działalność z zakresu gastronomii i wpływają one na profesjonalizm świadczonych przez nas usług, dlatego trzeba być odpowiednio przygotowanym pod względem merytorycznym, aby zacząć taki biznes.
Wyposażenie a gastronomia
Przygotowując się do prowadzenia obiektu gastronomicznego, nie należy zapominać o roli wyposażenia w procesie przygotowywania dań, przechowywania składników, czy też innych aspektach. Niezwykle ważne są wszelkie kwestie organizacyjne, dlatego trzeba wykazać się pewnymi umiejętnościami w tym obszarze. Dobieranie sprzętu może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli nie posiadamy wielkiego doświadczenia, jednak ten problem bezwzględnie musimy pokonać – można spróbować to zrobić, zwracając się po poradę do profesjonalistów lub szukając informacji w dostępnych źródłach. Wyposażenie obiektu gastronomicznego powinno być umiejętnie dopasowane do specyfiki danego miejsca. Trzeba zatem wziąć pod uwagę to, jakiego rodzaju dania zamierzamy serwować, a także urządzeń o jakich parametrach będziemy potrzebować. Przykładowymi elementami wyposażenia lokalu mogą być:
- wszelkiego rodzaju urządzenia grzewcze np. specjalne piece
- witryny ekspozycyjne chłodnicze lub grzewcze
- urządzenia chłodnicze np. lodówki do przechowywania czy też stoły chłodnicze
- meble gastronomiczne ze stali nierdzewnej
- urządzenia podręczne
Oczywiście, to jedynie niewielki odsetek tego, co właścicielom obiektów gastronomicznych serwuje rynek. Dobór sprzętu zależy od wielu czynników, a wśród nich nie bez znaczenia pozostaje również aspekt budżetowy. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, zwłaszcza jeżeli menu lokalu będzie skomplikowane i wszechstronne. Na początek warto spróbować nieco węższej kombinacji dań i ewentualnie rozbudowywać ofertę w trakcie, wraz z ewentualną nadwyżką finansową.
Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem działalności gastronomicznej?
Choć niektórym może wydawać się, że pełnienie funkcji właściciela lokalu gastronomicznego jest łatwe i przyjemne, w rzeczywistości wiąże się z tym wielka odpowiedzialność. Niejednokrotnie okazuje się, że nasz obiekt świeci pustkami i trzeba zaciekle walczyć o klienta oraz jakość – oczywiście wciąż w dobrym tonie i zgodnie z pewnymi normami. Wiążą się z tym nieodłącznie nakłady finansowe na opracowanie strategii marketingowej. Działania promocyjne muszą być przemyślane, a sam fakt, że podajemy smaczne jedzenie, często niestety nie wystarczy. Warto zadbać o widoczność lokalu, aktywność w sieci, a także dodatkowe formy reklamy. Nieodzowna będzie kreatywność, aby zaoferować klientom coś oryginalnego. Niecodzienne pozycje w menu mogą być mile widziane, jednak trzeba też pamiętać o tych, którzy preferują smaki tradycyjne. Podobnie istotny jest standard obsługi klienta, który powinien być na wysokim poziomie. Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na klimat w naszej restauracji, czyli aspekt wystroju. Estetyczne urządzenie lokalu może być jednym z kluczowych elementów wspierających naszą działalność i stanowić jednocześnie zachętę dla gości do pozostania lub powrotu następnym razem.
Warto pamiętać o tym, że obiekt gastronomiczny powinien sobą reprezentować jedną całość. Wystrój, menu, a także obsługa powinny ze sobą współgrać, dlatego nasz pomysł powinien być spójny i sensowny. Z pewnością tego rodzaju działalność wymaga ogromnego zaangażowania i pracy.